در دل تمام تصاویر نصف و نیمه ای که مردم از بازی های والیبال می بینند ، گزارش های گزارشگران والیبال ، این روزها حسابی بر مشکلات والیبال مان افزوده است.

گزارشگر بازي تيم ملي واليبال ايران و لهستان مثل گزارشگران فوتبال با طعنه و طنز در مورد بازي بازيكنان و تاكتيك مربيان تيم ملي صحبت مي‌كرد. به هر حال واليباليست‌هاي كشورمان 2 بازي را به آمريكا باخته‌اند و در برابر لهستان هم شكست خورده‌اند. اين شايد در نگاه اول خوشايند نباشد و توقع مردم را از واليبال برآورده نكرده است؛در نزد بسياري واليبال به‌عنوان يك مدل موفق مي‌تواند نداشته‌هاي فوتبال را جبران كند.

واليبال به‌عنوان ورزشي مورد رجوع مردم، در سال‌هاي اخير، پر از موفقيت و سربلندي براي ايران بوده و به همين‌خاطر اگر امروز به بسياري از اماكن ورزشي مراجعه كنيد در كنار مدرسه فوتبال تابستاني، كلاس‌هاي واليبال هم وجود دارد. حس خوبي كه واليبال ايران در چند سال اخير به مردم داده، به‌عنوان يك سرمايه اجتماعي مي‌تواند مورد توجه قرار بگيرد؛ بسياري تا پاسي از شب بيدار مانده‌اند يا اينكه صبح زود واليبال را پيگيري كرده‌اند و از نتايح آن خشنود شده‌اند.

اصلا واليبال مترادف با حس خوب است؛ حس خوبي كه در ابتداي كار خيلي به تاكتيك و بازي بازيكنان تيم ربطي ندارد. با هر فرياد سعيد معروف و فرهاد قائمي پس از گرفتن امتياز، مردم فرياد مي‌كشيدند و خوشحال بودند. اتفاقا شروع ليگ جهاني در سال گذشته با باخت براي تيم ملي واليبال ايران همراه بود. چرا به اين فكر نمي‌كنيد كه در بازي‌هاي برگشت در تهران حضور پرشور مردم در سالن بازي مي‌تواند عامل برتري تيم ما باشد؟ به اين فكر كنيم آنچه بالاتر از چگونگي تركيب و تاكتيك مورد توجه مردم قرار گرفته، حس خوب ديدن واليبال است. اين مسئله فراتر از نتيجه، يادآور اين نكته است كه مردم اهل تشخيص هستند؛چه آنكه وقتي تيم ملي فوتبال در بازي‌هاي جام‌جهاني در دقايق پاياني به آرژانتين باخت، باز مردم آنچه تشخيص داده بودند با نتيجه بازي همخواني نداشت.

تابستان 94، روزهاي گرم واليبال است؛ از حدود يك‌ماه ضيافت واليبال در ورزشگاه 12هزار نفري آزادي تا مسابقات قهرماني آسيا در تهران، كسب سهميه المپيك 2016 و… اين نكته را يادآوري مي‌كند كه مردم مي‌توانند طعم خوب واليبال ديدن را از نزديك تجربه كنند.همراهي عمومي در حمايت از واليبال جدا از نكات فني، ارزش افزوده‌اي براي ورزش كشور محسوب مي‌شود.

نتيجه گرفتن خوب است و اتفاقا خوشحال خواهيم شد كه ضعف‌هاي تيم ملي واليبال در بازي‌هاي آينده برطرف شود و البته خوشحال مي‌شويم كه گزارشگر بازي، سليقه مردم را به فخر فروشي فني‌اش ترجيح دهد و بگذارد همان حس خوب واليبال ديدن را دوباره تجربه كنيم. واليبال ايران در مسابقات سال گذشته ليگ جهاني و مسابقات قهرماني جهان نيز راه پرنوساني داشت اما آنچه باعث برتري واليبال ايران شد، همين حس خوبي بود كه از هيجان مسابقه برخاسته بود. لطفا دوستان گزارشگر، اين هيجان را از بين نبريد. بگذاريد فارغ از غرولند‌هاي عمدتا فني از ديدن واليبال لذت ببريم.

Comments are closed.