:کیهان لندن-آنلاین

ریحانه طباطبایی روزنامه‌نگار ایرانی به یک سال حبس، دو سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و محرومیت از فعالیت در رسانه‌ها و فضای مجازی محکوم شده است

وب‌سایت کلمه نوشته ‌است که این روزنامه‌نگار نهم آذر ماه سال گذشته به اتهام تبلیغ علیه نظام در دادگاهی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی محاکمه شده و حکم او حدود یک سال پس از برگزاری دادگاه اعلام شده است.

ریحانه طباطبایی ۳۱ خرداد ماه گذشته برای تفهیم اتهام پرونده‌ای تازه به دادسرای اوین فراخوانده شده بود اما پس از تفهیم اتهام برای اجرای محکومیت ۶ ماهه خود از پرونده قبلی زندانی و بیستم آبان ماه همان

سال با پایان مدت محکومیت از زندان اوین آزاد شد

این روزنامه‌نگار پیش از این هم در آذر ۸۹ و بهمن ۹۱ نیز توسط وزارت اطلاعات دستگیر شده بود.

ریحانه طباطبایی سابقه فعالیت در روزنامه ‌های بهار، شرق، فرهیختگان، کلمه، سبز، خبرگزاری سینا و مجله‌های ایران فردا و چلچراغ را در کارنامه خود دارد.

روز دوشنبه ۲۵ آبان یک روز پیش از صدور حکم ریحانه طباطبایی، هادی حیدری روزنامه‌نگار و کاریکاتوریست در دفتر روزنامه شهروند توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

در موج تازه فشار بر روزنامه‌نگاران در ایران در هفته‌‌های اخیر عیسی سحرخیز فعال سیاسی و روزنامه‌نگار، احسان مازندرانی مدیر مسوول روزنامه فرهیختگان، سامان صفرزایی دبیر بخش بین‌الملل نشریه

اندیشه پویا و آفرین چیت‌ساز ستون‌نویس روزنامه ایران بازداشت شده‌اند.

پیش از آن و در مهر ماه سال جاری نیز حسن شیخ آقایی مدیر سایت روانگه در مهاباد بازداشت شد.

علاوه بر بازداشت‌های صورت گرفته به نوشته سازمان گزارشگران بدون مرز در هفته‌های اخیر شمار دیگری از روزنامه نگاران نیز برای بازجویی احضار و یا با تلفن بازخواست و تهدید شده‌اند.

این سازمان در گزارش‌های سالانه خود از وضعیت آزادی رسانه‌ها در جهان بارها ایران را یکی از زندانیان بزرگ روزنامه‌نگاران در جهان معرفی کرده است.

Comments are closed.