کارشناس برنامه بانو مهشید پگاهی -فعال حقوق زنان

کشف حجاب در حکومت جمهوری اسلامی
طبق قانون نانوشته ای٬ که البته بارها به طور شفاهی بر آن تاکید شده٬ کشف حجاب جرمی سیاسی و امنیتی تلقی می شود نه یک تخلف ساده از قانون٬ شبیه دیگر تخلف ها. این جرم امنیتی٬ به نسبت معروفیت فرد مرتکب شونده٬ سنگین تر و نابخشودنی تر میشود. با این حال زنان زیادی در سطوح مختلف٬ و از اقشار مختلف اجتماعی٬ کشف حجاب را به مثابه عملی اعتراضی و نمادین انجام داده و میدهند.
با دسترسی ساده تر به اینترنت و گسترش تکنولوژی٬ فیلمهای زیادی روی شبکه اینترنت قرار گرفته است که زنان را در حال حرکت در مکانهای شلوغ شهر بدون حجاب نشان میدهند که به وضوح٬ هدف آنها را کشف حجاب و ابراز مخالفت علنی با حجاب نشان میدهد.
جاده ها٬ کوهها و پارکها٬ پیستهای اسکی٬ سواحل دریا و رودخانه ها از جمله «مکانهای» رایج برای کشف حجاب٬ و جشنهای سنتی٬ پیروزی های ورزشی و گاه علمی٬ «زمانهای» رایج و مورد علاقه زنان برای کشف حجاب و گاه رقص و آواز است٬ که البته وجه اعتراضی کمتری دارد.
طی این سالها چندین بار به مناسبتهای مختلف از جمله هشت مارس٬ اطلاعیه هایی از سوی گروههای مختلف و اغلب ناشناس منتشر شده است که در آن فراخوان کشف حجاب در زمان و مکان خاص داده شده است که اغلب خبر و تصاویر موثقی از آنان مخابره نشده است٬ شاید به دلیل تشکیل نشدن چنین تجمع اعتراضی و یا دستگیری شرکت کنندگان و مجازات آنها.
شاید به همین دلایل بود که طرح دیگری مدتی در فضای مجازی مطرح شد و سروصدا به پا کرد. طرح ۵ در ۵ ٬ پیشنهاد میداد که زنان در ساعت ۵ عصر روز پنج شنبه در هر جایی که هستند و مشغول هرکاری٬ به مدت ۵ دقیقه روسری های خود از سر بردارند
زمان پخش ۱۷ نوامبر ۲۰۱۵

خورشید- موضوع: پوشش اجباری قسمت سوم from افق ایران on Vimeo.

Comments are closed.