یک مقام ارشد دولت فلسطین از برنامه محمود عباس، رئیس‌جمهور تشکیلات خودگردان فلسطین، برای سفر به ایران در دو ماه آینده خبر داد.

احمد مجدلانی، دستیار محمود عباس و از مقامات سازمان آزادی‌بخش فلسطین روز دوشنبه، ۱۹ مرداد در مصاحبه‌ای با خبرگزاری چینی شینهوا گفته است که وی با مقامات ایران به منظور هماهنگی‌ برای سفر آقای عباس به ایران گفت‌وگو کرده است.

پیشتر رسانه‌های داخلی ایران مانند خبرگزاری تسنیم و فارس، گزارش داده بودند که احمد مجدلانی با هدف تحکیم روابط و انتقال پیام رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین به رئیس جمهور ایران، روز شنبه به تهران سفر کرده است.

آقای مجدلانی با اشاره به این رخداد، به خبرگزاری شینهوا گفته است که هدف هیئت فلسطینی از سفر به تهران برقراری دوباره و اصلاح رابطه طرفین بوده است.

این گزارش می‌گوید که هیئت فلسطینی با مقامات ایران در رابطه با تشکیل یک کمیته مشترک برای همکاری بر سر مسائل سیاسی و مبادلات تجاری و آموزشی به تفاهم دست یافته‌اند.

خبرگزاری تسنیم هم به نقل از خبرگزاری فلسطینی معا نوشته که «آشتی و پایان دادن به اختلافات» محور رایزنی‌ هیئت فلسطینی با مقام‌های ایرانی بوده و فلسطینی‌ها علاقه‌مندی خود را برای تشکیل دولت وحدت ملی فلسطین اعلام کرده‌اند.

ایران و تشکیلات خودگردان فلسطین در سال‌های اخیر روابط چندان دوستانه‌ای نداشته‌اند که حمایت تهران از حماس در برابر فتح و نیز مخالفت تهران با گفت‌وگوهای صلح با اسرائیل عامل آن بوده است.

با این حال محمود عباس سال ۲۰۱۲ برای حضور در کنفرانس غیرمتعهدها به تهران سفر کرد.

خبرگزاری فارس عنوان کرده است که هیئت فلسطینی از دولت ایران خواسته تا از تمام تلاش و نفوذ خود برای حمایت از تلاش‌های رهبری فلسطین در پایان دادن به اختلاف‌ها استفاده کند.

Comments are closed.