برخی از سیاستمداران آلمان انتقاد می‌کنند که معاون صدراعظم در سفر به ایران تنها به منافع اقتصادی نظر دارد. در گسترش رابطه با ایران دو مانع جدی وجود دارد: نقض حقوق بشر و دشمنی با اسرائيل.

مشاور امور حقوق بشر در دولت آلمان خواستار آزادی عقیده و بیان در ایران شد. کریستوف اشترسر گفت که توافق هسته‌ای جامعه جهانی با ایران، رویداد فرخنده‌ایست که اگر جدی گرفته شود، باید به بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران منجر شود.

اشترسر در گفت‌وگو با مجله سینمایی Filmdienst گفت: «حسن روحانی با وعده گشایش فضای سیاسی به ریاست جمهوری رسید و امیدوارم هرچه زودتر به قول خود به مردم ایران عمل کند.»

این سیاستمدار عضو حزب سوسیال دموکرات انتقاد کرد که در ایران آزادی عقیده و بیان همچنان محدود می‌شود. او گفت: «روزنامه‌نگاران، وبلاگ‌نویسان و هنرمندانی که زبان به انتقاد باز کنند، زیر فشارهای شدید و گاه تحت تعقیب قرار می‌گیرند». او گفت که هم‌اکنون بیش از ۴۰ روزنامه‌نگار و فعال اینترنتی در زندان هستند.

اشترسر در گفت‌وگوی یادشده، از جعفر پناهی، سینماگر ایرانی، نام برده که به حکم “دادگاه” از ساختن فیلم و خروج از کشور منع شده است. او از پناهی ستایش می‌کند که به رغم این فشارها، فیلم هنرمندانه “تاکسی” را ساخت که در جشنواره جهانی برلین جایزه بزرگ فستیوال را برنده شد. این فیلم از روز پنجشنبه (۲۳ ژوئيه / اول مرداد) در سینماهای آلمان به روی پرده می‌رود.

انتقاد از سفر “اقتصادی” معاون صدراعظم

برخی از سیاستمداران آلمان از زیگمار گابریل، رئیس حزب سوسیال دموکرات و معاون صدراعظم، انتقاد کرده‌اند که در توسعه رابطه با ایران تنها به منافع اقتصادی توجه دارد.

بیشتر بخوانید: قائم‌مقام صدراعظم، گشاینده روابط اقتصادی آلمان با ایران

فولکر بک، رئیس گروه روابط آلمان و اسرائيل در پارلمان آلمان، از گابریل انتقاد کرد که در سفر به ایران تنها به منافع اقتصادی چشم دوخته و بر مسائل حقوق بشر چشم بسته است.

بک به روزنامه “هامبورگر مورگن‌پست” گفت: «رژیم ایران در امور حقوق بشر کارنامه‌ای منفی دارد و خواهان نابودی اسرائیل است. چنین رژیمی نمی‌تواند طرف مناسبی برای آلمان باشد‌‌‌.»

نوری‌پور: برای احترام به حقوق بشر باید بر جمهوری اسلامی فشار آوردنوری‌پور: نقض حقوق بشر، ادامه حمایت از گروه‌های تروریستی و رابطه خصمانه با اسرائیل، موانعی هستند در روابط دوستانه با ایران

امید نوری‌پور، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان از حزب سبزهای آلمان، به “اشپیگل آن‌لاین” گفته است که برای گسترش روابط اقتصادی با ایران، دلیلی برای خوش‌بینی زیاد وجود ندارد.

گابریل، وزیر اقتصاد آلمان، از روز یکشنبه (۱۹ ژوئیه) در رأس هیئتی بزرگ برای سفری ۴روزه به ایران رفته است. گابریل نخستین سیاستمدار برجسته غربی است که پس از اعلام توافق اتمی به ایران سفر می‌کند. از زمان مسافرت آخرین وزیر اقتصاد آلمان به ایران ۱۳ سال گذشته است.

آلمان امیدوار است که در ایران فضای گسترده‌ای برای فعالیت اقتصادی باز شود و معتقد است که با حمایت اقتصادی می‌توان و باید از چرخش ایران در جهت حل مناقشه هسته‌ای حمایت کرد.

اما نوری‌پور، سخنگوی سیاست خارجی حزب سبزها می‌گوید: «این درست است که ایران دارای ظرفیت اقتصادی بالایی است، اما جستجوی طلا در این کشور دردسرهای زیادی دارد. ساختارهای قدرت در جمهوری اسلامی چنان پیچیده هستند که سرمایه‌گذاری را با مخاطرات زیادی همراه می‌کنند.»

نوری‌پور به صنایع آلمان هشدار می‌دهد: «اوضاع ایران هنوز به حالت عادی برنگشته است. وضعیت ناگوار حقوق بشر، ادامه حمایت ایران از گروه‌های تروریستی و رابطه خصمانه با اسرائیل همچنان مانع‌هایی مهم در این راه هستند.»

Comments are closed.