روحانی باز شدن سفارت های ایران و امریکا را امکانپذیر ، ولی در ادامه انجام این مهم را در تغییر رفتار امریکا میداند. در نگاه اول انسان بین تفکروخاستگاه ایشان و خامنه ای اختلاف بسیار می بیند ، درحالیکه هردو یک بینش را دارند ودریک جهت گام برمیدارند،تنها تفاوت در نوع وظیفه ای است که در رسیدن  به هدف دارند. ایشان به این معتقد است که امریکا باید نو نگرش خود را تغییر داده واگر تاکنون در پاره ای مانع گسترش نفوذ حکومت اسلامی شده از این حکومت عذرخواهی کند وبه اصطلاح دنیا را با جمهوری اسلامی تقسیم کرده و به هیج وجه مانع گسترش حکومت به گوشه کنار خاورمیانه نباشد دراین صورت است که میتوان با امریکا ارتباط داشت. البته خامنه ای هم نقش خود را بازی میکند که همانا گسترش روحیه انقلابی وتحاجمی میباشد.جمهوری اسلامی مرزهای خود را تا کناره مدیترانه گسترش داده وبا ناامن کردن کشورهائی عراق،سوریه،لبنان،یمن…هوای تشکیل هلال شیعی را داردوفقط دراینصورت است که آرام خواهدگرفت. البته آقای روحانی در سخنگوئی چنان عمل میکند که دنیای غرب را امیدوار نگه دارد واحساس شود که بین دولت وحکومت تضاد وجود دارد

منبع :بی بی سی

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، می‌گوید روزی آمریکا و ایران سفارت‌هایشان را در تهران و واشنگتن بازمی‌گشایند اما این مساله به تغییر رفتار آمریکا وابسته است.

آقای روحانی در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی کوریره دلاسرا و در پاسخ به سوالی درباره بهبود روابط ایران و آمریکا گفته است: “روزی این سفارتخانه‌ها [در تهران و واشنگتن] دوباره باز می‌شوند، اما چیزی که اهمیت دارد رویکردها است و این به آمریکایی‌ها برمی‌گردد.”

رئیس جمهور ایران ضمن اشاره به اختلافات تاریخی که جمهوری اسلامی ایران با آمریکا دارد، گفته است: “اگر آنها سیاست‌هایشان را تغییر بدهند و اشتباه‌های ۳۷ سال اخیرشان را اصلاح کنند و از مردم ایران معذرت بخواهند، اوضاع تغییر خواهد کرد و ممکن است اتفاقات خوبی بیفتد.”

به دنبال توافق هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ و تایید نهایی آن در ایران و آمریکا، امکان گسترش روابط دو کشور خبرساز شده است.

در ایران آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر، و هواداران او تاکید می‌کنند که مذاکره با آمریکا باید به مسائل هسته‌ای محدود بماند. آنها هشدار می‌دهند که آمریکا می‌خواهد پس از توافق هسته‌ای در ایران “نفوذ” کند.

حسن روحانی در مصاحبه با کوریره دلاسرا گفته است که توافق هسته‌ای ایران ارتباطی به رابطه با آمریکا ندارد.

آقای روحانی گفته است: “در مورد مسائلی اختلاف نظر وجود دارد. آمریکایی‌ها همه تحریم‌ها را برنمی‌دارند… اما اینکه توافق را چه طور اجرا می‌کنیم می‌تواند روی آینده تاثیر بگذارد. اگر توافق خوب اجرایی شود، می‌تواند مبنایی برای تنش کمتر با آمریکا باشد و شرایط را برای دوره‌ای جدید [در روابط دو کشور] فراهم بیاورد.”

او در عین حال هشدار داده است که اگر آمریکا به تعهداتش در قالب توافق اتمی عمل نکند روابط دو کشور به شکل کنونی باقی خواهد ماند.

Comments are closed.