منبع : سایت خودنویس

شیخ خالد بن محمد آل خلیفه، وزیر امور خارجه بحرین امروز نهم آبان ۱۳۹۴ در همایش امنیتی در شهر منامه پایتخت بحرین، گفت «ایران همانند داعش، تهدیدی برای بحرین و دیگر کشورهای عربی است.»

وزیرامورخارجه بحرین گفت:«حمایت جمهوری اسلامی ایران از خرابکاری در کشورهای عربی کمتر از خطرهایی که داعش برای منطقه دارد، نیست.»

آل خلیفه اضافه کرد «گفتگوی منامه» برای بررسی حمایت و خرابکاری‌‌های ایران در کشورهای عربی و تهدید ثبات و امنیت منطقه و همچنین ارسال سلاح به گروه‌های تروریستی در بحرین است.

کشورهای عربی، جمهوری اسلامی را دائما به حمایت از گروه‌های افراطی و تروریست‌های یمن و بهترین و «فتنه پراکنی» در منطقهمتهم می‌کنند. مقامات ایرانی تا کنون این اتهامات را بی‌اساس خوانده‌اند و هرگونه اتهام همدستی با گروه‌های تروریستی در بحرین را رد کرده‌اند.

وزارت خارجه ایران جمعه ۱۰ مهر ۱۳۹۴ نفر دوم سفارت بحرین در ایران را عنصری ناطلوب خواند و از او خواست ایران را ظرف ۷۲ ساعت ترک کند. ۹ مهر ۱۳۹۴ دولت بحرین کاردار سفارت ایران در یمن را از این کشور اخراج کرده بود. اخراج کاردار سفارت ایران در بحرین پس از انفجار بمن در شهر شیعه نشین نوایدرات در جنوب منامه پایتخت یمن اتفاق افتاد. مقامات بحرینی ادعا کرده بودند که این کارگاه متعلق به سپاه قدس، شاخه‌ی برون مرزی سپاه پاسداران ایران بوده است.

با بالا گرفتن تنش میان دو کشور، وزیر امور خارجه بحرین دوم اکتبر ۱۳۹۴ شکایت رسمی خود را حضورا به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل تسلیم کرد.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، بخش زیادی از گفت‌وگوهای صلح سوریه که روز جمعه در وین برگزار شد به مجادله‌های محمد جواد ظریف و عادل الجبیر، وزیر امور خارجه سعودی سپری شد. الجبیر، وزیر خارجه سعودی، در همین رابطه گفته «امیدوار» است «ایران از پول‌های آزاد شده از رفع تحریم‌ها، برای توسعه اقتصاد خود استفاده کند نه در راستای سیاست‌های تهاجمی».

Comments are closed.